KONYA ÇUMRA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİMİZE MESLEKİ TANITIM SEMİNERLERİ

  İŞKUR düzenlediği meslek tanıtım günü etkinlikleri ile gençlerin tercih aşamasında isabetli karar vermelerine katkı sunmaktadır. 
LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİMİZE MESLEKİ TANITIM SEMİNERLERİ

 

İŞKUR düzenlediği meslek tanıtım günü etkinlikleri ile gençlerin tercih aşamasında isabetli karar vermelerine katkı sunmaktadır. İstihdamın yapısında ve istihdamın düzeyinde meydana getirilecek nitelikli değişiklikler karar aşamasında olan gençlerin kendilerine, ilgi ve becerilerine, yetenek ve beklentilerine uygun mesleği tercih etmelerine bağlıdır. Çok önemli olan bu tercih için İŞKUR ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere mesleklerin uzmanları tarafından tanıtıldığı Meslek Tanıtım Günü etkinlikleri ile destek olmaya çalışmaktadır. 

Bu çercevede Çumra Belediyesi Çatalhöyük Kültür Merkezinde düzenlenen Meslek Tanıtım Günü etkinliği ile ilçe merkezinde yer alan lise öğrencilerimize iki ayrı oturumda 4 mesleğin tanıtımı yapıldı. 

Çumra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Altunyaldız yaptığı açılış konuşmasında istihdamın artırılması, gençlerin istedikleri işlerde çalışması mutlu insan mutlu toplumun oluşturulması açısından çok önemlidir. Genç bir nüfusa sahip ülkemizde gençlerin öğrenim, meslek seçimi, iş ve istihdam gibi konularda verdikleri karar, yaptıkları tercih ileriye dönük yaşam kalitelerini belirleyeceğinden öncesinden araştırma yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bugün bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiyi işin ehlinden almak, bu çok önemli kıymetli öğrenciler değerli misafirler. İŞKUR İl Müdürlüğümüz ve Selçuk Üniversitesi bu konuda düzenledikleri bu etkinlik ile sizlere meslekleri daha yakından tanıma fırsatı vermektedir. Bu bakımdan ilçemizi tercih etmeleri bu etkinlikte sizlerle bir araya gelme fırsatı verdikleri için şükranlarımızı sunuyorum.

Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş de yaptığı açıklamada 'ev sahipliği için Çumra Belediyesine, Çumra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve katılım sağlayan ortaöğretim kurumları yönetici, öğretmen ve öğrencilerine ayrıca mesleklerini öğrencilere tanıtan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi kıymetli hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. 

İnsan hayatındaki en önemli kararlardan birisi meslek seçimidir. Bir meslek seçimi ve tercihte bulunuyorsunuz. Aldığınız kararların neticesinde seçtiğiniz meslek, hayatınızın hemen hemen 3'te birini geçireceğiniz, geçiminizi sağlayacağınız ve aynı zamanda da hayatınızı sürdüreceğiniz bir alanın seçilmesi demektir.

Meslek seçiminde en önemli konunun kişinin kendi özelliklerini tanıması ve kendi özelliklerine uygun mesleği seçmesidir. Kişi kendi özelliklerini tanımadan ailesinin, çevresinin ya da sosyal çevrenin istediği, onların hevesleri, beklentileri ve arzularına göre belirlediği mesleği seçerse sonrasında ilgi, yetenek ve meslek uyumsuzluğu yaşanmaktadır.

Değerli gençler kendi hedeflerinizi belirlerken içinde yaşadığınız toplum için de hedefleriniz olmalıdır. Ülkemiz için de bir şeyler yapabilmeli, bu yönde de hedeflerini belirlemelisiniz. Meslek tercihinin sizlerin hayatına yön veren önemli bir karar olduğu asla unutulmamalıdır. Bu süreç içerisinde sizlerin bu bilinçte olması, meslek seçiminin getirilerinin ve götürülerinin neler olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekir. Bu program ile sizlerde farkındalık düzeyinin gelişimine katkı sağlanmaya çalışılmaktadır.' şeklinde konuşmalarını tamamladı.

Program 2 iki ayrı bölüm halinde Selçuk Üniversitesi Kariyer Planlama, uygulama ve Araştırma Merkezinin tanıtımı ve Hemşirelik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Cevahir ÇINAR,  Arş. Gör. Emre ARSLAN, Prof. Dr. Sibel KÜÇÜKOĞLU ve Prof. Dr. Mehmet ZENGİN sunumları ve öğrencilerin mesleğe, tercih ve sınav sürecine yönelik soru ve cevapları ile sona erdi.

Öğrencilerimize böylesine yararlı bir etkinliği organize eden Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah KELEŞ başta olmak üzere tüm İŞKUR İl Müdürlüğüne, konferans salonunun düzenlenip hazırlanmasında emeği geçen Çumra Belediyesi'ne ve  faydalı bilgiler veren kıymetli akademisyenlerimize çok teşekkür ederiz.

 

05-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-202305-05-2023

İzzetbey Mahallesi Halit Oflaz Cad. Hükümet Konağı No40 Kat4 42500 Çumra / KONYA - 0332 447 18 92

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.