KONYA ÇUMRA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇUMRA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ´NDE KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI AÇILMIŞTIR.

ÇUMRA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ´NDE KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI AÇILMIŞTIR.

 

 

            Çumra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (eski adı Endüstri Meslek Lisesi) yeni bir alan olarak Kimya Teknolojisi alanı açılmıştır.

2015/2016 öğretim yılında 34 öğrenci alacak olan Kimya Teknolojisi alanı mezunları, ilçemizde bulunan Çumra entegre şeker tesislerinde, İçeriçumra kağıt fabrikasında, Panagro et-süt entegre tesislerinde ve Anadolu Birlik Holding bünyesinde bulunan plastik üretim grubu, Biovin organik gübre tesisleri, hazır gıda grubu, Torku çikolata bisküvi fabrikaları ile Konya ve Karaman merkezinde bulunan gıda, bisküvi ve kimya işletmelerinde alanında yetişmiş ve nitelikli ara eleman (teknisyen ünvanlı) olarak kolaylıkla işe yerleşebilecektir.

            Kimya Teknolojisi alanının temel amacı; alan altında yer alan dallarda sektörün ihtiyaçları ve bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir.

Kimya teknolojisi alanında teknolojik altyapı kadar insan unsuru da önemlidir. Bu alanda mühendis, tekniker ve teknisyen pozisyonlarında çalışanlar vardır. Dolayısıyla üniversite mezunu kişiler kadar ara eleman olarak çalışacak kişilere de ihtiyaç duyulur. Kimya teknolojisi alanında görev yapan laborantlar, laboratuvar teknisyenleri, teknikerler, mühendisler ve üretim müdürleri iş birliği içinde çalışır.

            Kimya Teknolojisi alanı mezunları; temel fiziksel ve kimyasal işlemlere, nitel-nicel ve enstrümantal analize, kalite kontrol işlemlerine, numune almaya ve araç gereçlerin bakımına yönelik işlemleri yapmaya yetkili olarak diploma alacaklardır.

            Kimya Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler ülke çapında nitelikli ve kalifiye ara elemanı ihtiyacı fazla olan Cam fabrikalarında, Lastik ve kauçuk fabrikalarında, Çimento fabrikalarında, Kâğıt fabrikalarında, Şeker fabrikalarında, Boya fabrikalarında, Gıda sektöründe, İlaç sektöründe, Gübre fabrikalarında, Toprak ve su analiz laboratuvarlarında, Kozmetik ve temizlik sektöründe, Enerji sektöründe, Petrol ve rafinerisi sektöründe,  Otomotiv fabrikalarında, Metal sektöründe, Deri sektöründe, Tersanelerde, Tekstil sektöründe, Petrokimya sektöründe, Sağlık sektöründe, Maden sektöründe, İnşaat sektöründe, Ahşap sektöründe, Kimya sektörüne ihtiyaç duyulan kamu kurum ve kuruluşları gibi sektörlerde kolay istihdam imkanlarına sahiptirler.

            Ayrıca Kimya Teknolojisi alanında derslerin ağırlıklı olarak sayısal olması nedeniyle, öğrencilerimizin lise öğrenimi sonunda diğer alanlara göre üniversite yerleştirme sınavlarında yükseköğrenime yerleşme açısından daha avantajlı duruma geleceklerdir.

            Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı Çumra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kimya Teknolojisi alanının açılması, ilçemiz Çumra için mesleki eğitimin niteliğinin artırılması yönünde de büyük bir fırsat sunmaktadır.

İzzetbey Mahallesi Halit Oflaz Cad. Hükümet Konağı Kat 4 42500 Çumra / KONYA - 0332 447 18 92 447 12 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.